Felhasználási területei:
Fájdalomra:
Fej, izületek, izom, fog
Max 3x-os hígítást készíteni, és az érintett területet bekenni. Jó ha kiegészítjük, a fájdalomtól függően pl. görcsoldóval (levendula, majoranna), vagy gyulladáscsökkentővel (helicrysum, kúszó fajdbogyó, esetleg tömjén, levendula).
Máj méregtelenítése:
Külsőleg: Kenjük rá a máj területére 2-es hígításban, 2-3 cs este lefekvés előtt.
Belsőleg: 1 cs egy evőkanál olíva olajjal bevéve, reggel éhgyomorra. Ne alkalmazzuk mindkettőt egyszerre, hanem válasszuk a számunkra szimpatikus verziót.
Ha a külső alkalmazást választjuk, akkor reggel olíva olajba tehetünk 2 csepp citromot, így növelhető az intenzitás, ha belső alkalmazást választunk, akkor is tehetünk mellé 2 csepp citromot is az intenzitás növelésére. Ha az olíva olaj nem szimpatikus, akkor tehető citrom levébe is, és egy kevés vízzel hígítva, vagy teával, de akkor javallott pl. libazsíros vagy olíva olajos pirítóst enni utána reggelire.
A borsmentát max 3hétig használjuk, a citromot lehet folyamatosan. Még a máriatövis mag olaj is támogató, az olíva olajba néhány csepp.(lehet kapszulába is bevenni az illóolajokat, ha úgy komfortosabb).
Fáradtságra, fókuszálás támogatására:
A tarkó feletti „öreg lyukba” 1 cseppet bedörzsölve megélénkül a figyelmünk, javul az energetikai állapotunk.
Orrdugulásra:
Tenyérből belélegezve vagy diffúzorral párologtatva. Az orrnyeregre kenve 1 cseppet (szemet csukva kell tartani). Hatásos ha 1 cseppet szőlőcukor pasztillára vagy egy kanál mézben elkeverve szopogatjuk.
Torokfájásra:
Mézbe tegyük, teafa, tömjén, szegfűszeg vagy a vírusölő keverék, ha van akkor római kamillával együtt.
Köhögésre:
Mellkasra kenve, erősen hígítva (30 ml bázis olajba a borsmentából max 1-2 cs tehető, a többi olajból lehet több is) más olajokkal pl. Tömjén, teafa, ha van akkor fenyőfélével együtt. (ha nem kedveljük, vagy nem esik jól a mentolos,akkor kiváltható kardamommal). Kruppos, asztmás embernek, epilepsziásnak, várandósnak, vagy 6 év alatti gyermekeknek ne adjuk
Légzés javítása:
Az összehúzó hatása révén a duzzadt nyálkahártyát vagy mandulákat visszahúzza, ezáltal javul a légzés. Tüdőtágulatnál is tud segíteni. Azonban a hörgőszűkület, asztma esetén nem javallott, és csak ritkán segít. Ebben az esetben a fenyőfélék tudnak hatékonyan segíteni.
Emésztés támogatására:
Zsíros ételek után, ha megviselődünk, akkor 1-2 cs belsőleg, vagy külsőleg hasra és májra kenve serkenti az emésztő enzim kiválasztást, főleg az epét, ezáltal könnyebben megbirkózhatunk az elfogyasztott étellel. Puffadás, gázosodás esetén is hasznos segítség.
Hányinger, utazási rosszullét, lehelet frissítésére:
Növényi olajjal hígított keverékből 1-2 cseppet szopogassunk el.
Narancsbőr kezelésére:
Megdolgozza a zsírsejteket, élénkíti a keringést, más olajokkal együtt, pl. citrom, ciprus, édeskömény, rozmaring (vigyázat, emeli a vérnyomást!), hatékony segítője a női szépségkúráknak. Fóliával tekercselve még hatékonyabb (speciálisra van szükség, mert a sima frissen tartó fóliából oldódik a műanyag)
Menstruációs görcsre:
Érdemes levendulával kiegészítve használni, és csak akkor, ha jólesik a hűsítő, mentolos hatás. Ha inkább melegre vágyunk, akkor a levendula mellé az ylang-ylang, édeskömény vagy a majoranna tehető. (gondoljunk egy kis vitamin kúrára, mert sok esetben teljesen elmúlik a görcsös menstruáció ,ha a szervezetben van kellő mennyiségű vitamin és nyomelem)
Mellgyulladás esetén, tej elapasztásához:
Kis mennyiségben jól felhígítva (apasztáshoz 20 ml olajhoz 5-6 cs, gyulladásnál max 1-2 cs) jól használható. Gyulladás esetén myrrhával, eukalyptusszal érdemes kiegészíteni. Ha a tejbelövellés miatt gyulladt, akkor ez a recept nem alkalmazható, helyette fenyő, ylang-ylang, myrrha keveréke fog segíteni.
Rozácea, akne, hajszálér tágulat, visszér:
Az erre a célra készült keverékben is nagyon támogató 1-2 cs borsmenta olaj.
Napégés:
Recept a levendulánál látható, jól használható hűsítő és gyulladáscsökkentő a borsmenta, de csak nagyon pici kell belőle, 50 ml-hez csak 0,5 cs.
Szőrtelenítés előtt és után:
Előtte hintőporba téve fájdalomcsillapító, utána olajba téve ( teafával, levendulával kiegészítve) hűsítő, fertőtlenítő, hámosító. Elejét vehetjük a szőrtüsző gyulladásoknak, kipattogzásoknak. Borotválás (test) esetén előtte tusfürdőbe téve ezeket az olajokat, szintén hatásos borotváláshoz, utána ugyanúgy olajjal ápolhatjuk.
Borotválkozás után:
Inkább jó minőségű naturális, tehát parabén és illatmentes alapkrémbe téve a szőrtelenítéshez is ajánlott illóolajok keverékét használni, hatékony aftershave balzsamot készíthetünk. Összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, mindenféle kipattogzást megelőzhetünk vele.
Kiütések:
főleg viszkető, csalánkiütés, bárányhimlő esetén a szőrtelenítésnél említett recept hintőporral kiváló.
Energetikai, lelki hatása:
• lehűti az érzelmeket (harag,vita)
• csillapítja a feszültséget
• tisztázza, serkenti a gondolkodást, elevenné tesz
• oldja az idegi fáradtságot
• az energiánk hullámzását állítja be optimálisra ( vagyis a rezgésünket harmonizálja)
Ellenjavallatai:
• homeopátiás gyógyszerrel egy időben nem alkalmazható
• várandós és szoptatós anyáknál nem alkalmazható
• magas vérnyomás esetén nem alkalmazható
• epilepsziások nem használhatják
• 6 éves kor alatt nem adható
• kezelés maximum 3 hét
• mivel érösszehúzó hatású, töményen rendszeres használata kárt tehet a kapilláris erekben (párologtatva főleg a szem esetében).